Ako vybrať televízor?

Ako vybrať televízor?

Vybrať nový televízor nie je len tak, uhlopriečka je síce dôležitým parametrom, zďaleka však nie tým najdôležitejším. Či už zháňate veľkú obrazovku na domáce premietanie, prenosný televízor do karavanu, alebo herný televízor, je potrebné sa zamerať na celý rad funkcií. Predovšetkým schopnosť televízora prijímať signál DVB-T2, ak nemáte doma satelitné alebo káblové pripojenie. Čo všetko dnes môžete získať s lepším televízorom vám vzápätí priblížime.

 • Regina, redaktorka Heureka.sk
 • Doba čítania: 6 min.

Druhy televízorov

Technológia displeja je kľúčová pre kvalitu obrazu a závisí na nej tiež spotreba elektrickej energie. Jednotlivé typy obrazoviek majú svoje výhody aj nevýhody pre oko aj vašu peňaženku.

LCD

 • LCD televízory sú cenovo výhodnejšie ako LED a tiež ľahšie, vďaka čomu sa ľahšie montujú na stenu. Majú však dlhšiu dobu odozvy, užšie pozorovacie uhly a nevykresľujú farby tak verne, ako LED televízory.
 • Cenovo priaznivé

 • Nízka hmotnosť

 • Jednoduchá inštalácia na stenu

 • Úzke pozorovacie uhly

 • Nižšia kvalita zobrazenia farieb (oproti LED)

LCD televízory

LED

 • LED televízory fungujú na rovnakom Liquid Crystal Display princípe, sú však doplnené o LED diódy, vďaka ktorým obraz dosahuje vyšší dynamický kontrast. Navyše sú šetrnejšie k spotrebe elektrickej energie a životnosti televízora. Rovnako ako u LCD obrazoviek ani tu nepočítajte so širokými pozorovacími uhlami.
 • Vyšší dynamický kontrast (oproti LCD)

 • Nižšia spotreba energie (oproti LCD)

 • Dlhšia životnosť televízoru

 • Úzke pozorovacie uhly

LED televízory

OLED

 • OLED televízory sa skladajú zo svetelných bodov, ktoré všetky produkujú vlastné svetlo - vďaka tomu ponúkajú čiernejšiu čiernu a skvele vykresľujú kontrasty. Rovnako ako QLED poskytujú široké pozorovacie uhly.
 • Vysoký kontrast

 • Široké pozorovacie uhly

 • Vyššia spotreba energie (oproti QLED)

 • Kratšia životnosť (oproti QLED)

OLED televízory

QLED

 • QLED televízory ponúkajú bohatú paletu farieb a dokážu ich zobraziť viac, než klasické LED televízory. Disponujú tiež širšími pozorovacími uhlami a sú menej náročné na energiu oproti OLED televízorom a tiež cenovo dostupnejšie vďaka plošnému podsvieteniu.
 • Široká paleta zobrazovaných farieb

 • Nižšia cena oproti OLED

 • Nižšia spotreba energie

 • Čierna farba je podsvietená

 • Širšia obrazovka

QLED televízory

Parametre

Displej

 • Obnovovacia frekvencia obrazu

Kvalitu obrazu ovplyvňuje obnovovacia frekvencia. Ide o počet snímok, ktoré televízor vykreslí za jednu sekundu a udáva sa v hertzoch. Dnes sa na trhu s televízormi môžete stretnúť s hodnotami 50 Hz, 100 Hz a 200 Hz. Tu platí jednoduché pravidlo. Čím vyššie číslo, tým je obraz plynulejší. Ak ste teda vášnivými hráčmi videohier alebo radi sledujete akčné filmy či športové stretnutia, voľte frekvenciu s hodnotami minimálne 100 Hz, ktoré vám zaručia plynulé vykreslenie obrazu.

 • Odozva

Pre dokonalú plynulosť obrazu dajte pozor, aby doba odozvy nepresahovala 8 milisekúnd. To oceníte hlavne pri sledovaní športových programov či akčných scén, v ktorých ide o pozornosť každej sekundy diania.

 • Pozorovací uhol

V súčasnosti je štandard pozorovacieho uhla LED technológiou 170-178°. Pri prekročení hraníc týchto uhlov prichádzate o vysokú kvalitu zobrazenia. V krajných prípadoch môže dôjsť až ku stmaveniu obrazovky, strate kontrastu aj jasu.

Rozlíšenie

Televízory s väčšou uhlopriečkou vyžadujú väčšie rozlíšenie. Tento parameter udáva počet bodov, ktoré televízor dokáže zobraziť, ide teda o jeden z hlavných ukazovateľov kvality obrazu.

 • HD 1366 × 768 px - stačí pre menšie obrazovky, ide už o pomerne zastaranú variantu.
 • Full HD 1920 × 1080 px - dnes štandardné rozlíšenie, ktoré však rýchlo vytláča Ultra HD.
 • Ultra HD 3840 × 2160 - ponúka štyrikrát viac obrazových informácií, ide o tzv 4K televízory. V bezprostrednej blízkosti obrazovky neuvidíte jednotlivé pixely ako u Full HD, ale hladký a realistický obraz.
 • 8K televízory potom vykresľujú dvakrát jemnejší obraz než Ultra HD s precíznym zobrazením aj tých najjemnejších detailov a farieb.
Nie je 4K ako 4K alebo rozdiel medzi RGB a RGBW

Obraz LCD televízora je tvorený pixelmi a tie sa skladajú z ešte menších jednotiek, tzv. subpixelov. Jeden pixel je tvorený troma subpixelmi, ktoré reprezentujú tri základné farby - červenú, zelenú a modrú (RGB). Z týchto základných farieb je možné zmiešať všetky ostatné farby. Obraz 4K televízora je tvorený 3840 × 2160 pixelmi. To dohromady robí 8 294 400 pixelov, teda 24 883 200 subpixelov.

RGBW 4K panely majú rovnaký celkový počet subpixelov, avšak každý pixel je tvorený 4 subpixelmi a pribudla tu biela farba k trom vyššie spomenutým. Z toho vyplýva, že RGBW panel má o 25 % menší počet pixelov. Výsledné rozlíšenie by teda malo byť 2880 × 2160. Napriek tomu sú RGBW panely oficiálne prezentované a uznávané ako 4K.

Jas a kontrast

Jas vyjadruje svietivosť televízoru pri zobrazení bielej farby. Čím vyššiu hodnotu jasu televízor udáva, tým lepší je výsledný obraz a celkový divácky zážitok. Udáva sa v jednotkách svietivosti - kandelách (cd). Býva zásadným parametrom za svetelných podmienok, ako je ostré denné svetlo, ale v tmavých nočných podmienkach môže byť vysoká svietivosť aj na škodu. Preto odporúčame voliť televízory okolo hodnoty 500 cd/m².

Kontrast vyjadruje pomer v zobrazovaní čiernej a bielej farby. Hrá veľmi dôležitú úlohu pri sledovaní programov v bežných denných podmienkach za svitu slnka. Uvádza sa v jednotkách lux (lx). Opäť tu platí, že čím vyššia je hodnota kontrastu, tým lepší je výsledný obraz - farby budú živšie a reálnejšie.

HDR, teda High Dynamic Range umožňuje zobrazovať tmavé aj svetlé časti obrazu zároveň, takže neuvidíte iba čierne siluety, ale identitu postavy. Vysoký dynamický rozsah tak reprodukuje situáciu veľmi verne, ako by ste ju videli okom, nie iba cez šošovky objektívu.

Statický vs. dynamický kontrast

Normálne hodnoty klasického statického kontrastu sa pohybujú okolo 1500: 1. Niektorí predajcovia však uvádzajú kontrast dynamický, ktorý dosahuje niekoľkonásobne vyšších hodnôt presahujúcich pokojne aj 10000: 1. Ten udáva kontrastný rozdiel medzi bielou a čiernou časťou obrazovky.

Statický kontrast meria rozdiel na obrazovke medzi pomyselnými štvorcovými poliami. Je preto omnoho relevantnejší - scéna filmu nikdy nebude rozdelená napoly, s čím počíta práve dynamický kontrast.

Konektory a pripojenie

 • V prípade, že televízor bude slúžiť aj pre hranie hier na konzole, alebo premietanie filmov z notebooku, uistite sa, že disponuje minimálne jedným konektorom HDMI, ktorý tieto zariadenia väčšinou podporujú.

 • Prehrávanie filmov a seriálov z pamäťového zariadenia umožní USB port a ak budete chcieť programy a filmy nahrávať, porozhliadnite sa po televízore s funkciou záznamu na USB.

 • Slúchadlový výstup 3,5 mm jack príde vhod nielen hráčom videohier, ale aj vašim spolubývajúcim, ktorých tak nebudete rušiť sledovaním televízora. V takom prípade odporúčame dokúpiť domáce slúchadlá s dostatočne dlhým prívodným káblom, prípadne bezdrôtové slúchadlá, ak televízor disponuje funkciou Bluetooth.

 • Funkciu bezdrôtového prenosu Bluetooth využijete pre slúchadlá, predovšetkým potom pre pripojenie soundbaru.

 • Funkcia WiFi umožní televízoru prístup k internetu a streamingovým službám.

Surfovanie po internete vám na televízore uľahčí klávesnica s touchpadom, prípadne možnosť funkcie ovládať spárovaným smartfónom a klasickým diaľkovým ovládačom.

Zvuk

Kvalitu zvuku svojho televízora môžete vylepšiť obstaraním soundbaru, ktorý využijete nielen pre sledovanie filmov, ale aj prehrávanie hudby. S výberom vám ďalej pomôžeme v našom poradcovi Ako vybrať soundbar.

Uhlopriečka televízora

Uhlopriečka v palcoch Uhlopriečka v cm
75 a viac palcov nad 190 cm
65–70 palcov 165–177 cm
55–60 palcov 139–152 cm
43–50 palcov 109–127 cm
TV menšie ako 43 palcov menšie ako 109 cm

U väčších televízorov je dôležité ich rozlíšenie, aby ohromná podívaná mala dostatočnú kvalitu obrazu. Vyberať môžete medzi 4K televízormi s rozlíšením 3840 × 2160 px.

Papagáj

Inteligentné funkcie

Smart TV

Smart TV umožňuje pripojenie k internetu, vďaka čomu možno sledovať programy online, pozerať sa na videá z YouTube alebo využívať streamingových služieb ako je Netflix, HBO GO, Amazon Prime, Disney+ či Apple TV.

Pripojiť môžete tiež svoje mobilné zariadenia a streamovať hudbu, alebo videá zo svojho telefónu priamo do obrazovky.

Ambilight

Ambilight vytvára farebné podsvietenie televízora podľa vášho výberu. Doladenie atmosféry filmu pomocou inteligentného telefónu, spárovaného so zariadením, tak bude čisto vo vašich rukách.

Picture in picture (PIP)

PIP - obraz v obraze je špeciálna funkcia, ktorá umožňuje sledovať obraz z dvoch zdrojov na jednej obrazovke. V praxi to znamená, že si môžete druhý kanál, ktorý vás zaujíma, pustiť v zmenšenom okne. Túto funkciu aktivujete jednoduchým stlačením jediného tlačidla.

Smart televízory

Inteligentné funkcie televízora

TV tuner

 • DVB-C/C2 znamená káblové prijímanie signálu a je bežne súčasťou predávaných televízorov.

 • Satelitné prijímanie DVB-S / S2 vyžaduje satelitnú anténu, prípadne zabudovaný satelitný tuner. Je vhodné najmä pre domácnosti, kde nie je káblové pripojenie a pozemný signál je príliš slabý. Pre plnú ponuku programov je potrebné dokúpiť CA modul a satelitnú kartu od niektorého z poskytovateľov satelitnej TV.

 • DVB-T2 je aktuálny štandard pozemného digitálneho vysielania. Z pôvodného DVB-T sa na neho prechádza z nedostatku miesta - frekvenčné spektrum pôvodného terestriálneho vysielania využijú mobilní operátori. Aby nedošlo k obmedzeniu programovej ponuky, je prechod na štandard DVB-T2 nevyhnutný.

Televízory s DVB-T2

Hlavnou výhodou nového štandardu je možnosť vysielania v HD rozlíšení. Dnešné DVB-T už síce umožňuje vysielanie HD programov, do existujúcej siete sa ich však vojde len obmedzený počet. Vďaka výkonnejšej komprimácii nového DVB-T2 sa ich do jedného kanála (multiplexu) vojde viac a vo vyššej kvalite. Slovenská televízia už oznámila, že v DVB-T2 bude postupne vysielať všetky svoje programy v HD rozlíšení.

TV tuner

Príslušenstvo

Soundbary

Držiaky a stojany na TV a monitory

Diaľkové ovládače

Multimediálne centrá

Najčastejšie otázky

Aký je rozdiel medzi OS Android, Tizen a WebOS?

Android ponúka možnosť sťahovania aplikácií z Google Play, internetový prehliadač Chrome užívateľsky priaznivé prostredie ľahké na ovládanie. Na jeho využitie však musíte byť prihlásený cez Google účet. Nevýhodou je uzamknutie funkcií a služieb počas sledovania videa.

Tizen je operačný systém Samsungu, ktorý neponúka také množstvo aplikácií ako Android, vynahrádza to však prístupom na YouTube, Netflix, Amazon a slovenský Stream. Pre hráčov ponúka Steam Link, kedy hra beží na počítači pokojne v inej miestnosti a do televízoru posiela iba obraz a pokyny na vzdialené ovládanie hry. Na rozdiel od Androidu si Tizen pamätá vaše preferencie a podľa toho ponúka ďalšie návrhy na sledovanie a vie aj prehrávať filmy.

WebOS je vlastný operačný systém od LG, ideálny pre malé deti alebo seniorov, vďaka sprievodcovi BeanBird. Rovnako ako Tizen podporuje prezeranie ponuky počas sledovania videa. Podporuje najdôležitejšie aplikácie, ale iba obmedzené množstvo a umožňuje prístup k službám Amazon, HBO či Netflix.

Je možné pripojiť k televízoru slúchadlá pomocou Bluetooth?

Ak televízor podporuje funkciu Bluetooth, nie je s pripojením slúchadiel problém.

Môžem nahrávať záznam na USB?

Vytvárať nahrávky je možné iba pomocou naformátovania v TV ponuke. Záznam sa potom uloží aj na bežný flash disk, nebude ho však možné prehrávať v PC. Preto je dobré mať jeden flash disk naformátovaný pre PC (z ktorého môžete prehrávať na TV) a jeden pre TV (na ktorý môžete nahrávať z TV).

Aký je ideálny počet USB portov?

Pokiaľ neplánujete pripájať externé HDD disky, stačí vám jeden USB port na prehrávanie z flash disku.