Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Televízory

Ako vybrať televízor?

Dnešnému trhu dominujú televízory postavené na technológii LED (aktívnym prvkom sú svetelné diódy). LED televízor je vlastne typ LCD televízora s vysokým kontrastom a špeciálnym druhom podsvietenia, ktorý uviedla na trh okrem iného firma Samsung. LED televízory majú výrazne nižšiu spotrebu elektrickej energie, dlhšiu životnosť, veľmi jasný obraz a vysoký kontrastný pomer. Prinášame vám niekoľko rád a tipov pre výber LED televízora.

 

Rýchle odkazy:

Najobľúbenejšie LED televízory
Najlacnejšie LED televízory
Televízory s najobľúbenejšou uhlopriečkou (102cm)

 

Najobľúbenejší výrobcovia:
Samsung, LG, Sony, Philips

 

Technológia LCD televízorov

Základ technológie LCD televízorov tvoria tzv. tekuté kryštály uložené medzi dvoma elektródami a dvoma polarizačnými filtrami. Pomocou elektrickej energie sa tieto kryštály zmršťujú a rozťahuj a tým regulujú množstvo svetla, ktoré prechádza cez polarizačné. Práve toto svetlo prenášané na monitor, tvorí samotný televízny obraz.

LED televízory využívajú podsvietenie tzv. LED diódami. Vďaka nemu je obraz veľmi jasný a živý. LED diódy sú navyše úsporné a praktické: majú dlhú dobu životnosti a súčasne s tým malú spotrebu elektriny.

Existuje niekoľko spôsobov podsvietenia LCD panela pomocou LED.

Princíp LED televízorov

LED televízory využívajú podsvietenie tzv. LED diódami. Vďaka nemu je obraz veľmi jasný a živý. LED diódy sú navyše úsporné a praktické: majú dlhú dobu životnosti a súčasne s tým malú spotrebu elektriny.

Čím sa pri výbere LED televízora riadiť?

Uhlopriečka

Udáva sa v centimetroch alebo palcoch. Veľkosť uhlopriečky v palcoch zaznamenávajú výrobcovia už od samotných názvov televízorov: napríklad označenie LG 42LH9000 znamená, že uhlopriečka tohto televízora meria 42 palcov (tj. 106 cm). Vždy je potrebné mať na pamäti, že vzdialenosť medzi vaším zrakom a televízorom by mala činiť dvoj- až trojnásobok veľkosti uhlopriečky. Len tak budete mať vždy perfektný zážitok zo sledovania filmov a televíznych programov. Kupovať si televízor s veľkou uhlopriečkou do malej izby nie je veľmi šťastný nápad, pretože neuvidíte správne celý obraz.

Rozlíšenie

Rozlíšenie je jedným z hlavných ukazovateľov kvalít televízora. Udáva, koľko bodov je televízia schopná zobraziť. Najčastejšie sa uvádza ako počet stĺpcov (horizontálne) na počet riadkov (vertikálne).

UltraHD: Televízory so špičkovým rozlíšením 3840x2160 pixelov. Teraz je väčšina ponúkaných modelov už aj s 3D. Tieto televízory môžete vyberať tu.

Full HD: Televízory pre tých, ktorí si chcú naozaj vychutnať film v plnom rozlíšení 1920×1080 pixlov. Sú vhodné na sledovanie Blu-ray diskov a Full HD televízneho vysielania.

HD Ready: Televízory podporujúce rozlíšenie 720p (riadkov). Väčšinou majú rozlíšenie 1366 x 768. Ak neplánujete do budúcnosti sledovanie filmov z Blu-ray diskov, tak Vám toto rozlíšenie bude stačiť.

Kontrast

Kontrast je pomer v zobrazovaní čiernej a bielej farby. Tak ako pri rozlíšení aj tu platí, že čím vyššia je hodnota kontrastu, tým lepší je výsledný obraz. Vďaka svojej špeciálnej technológii podsvietenia LED diódami sú LED televízory schopné veľmi vysokého kontrastu zobrazenia.

Jas

Pojem jas vyjadruje svietivosť televízora pri zobrazení bielej farby. Opäť platí, že čím vyššia hodnota jasu, tým lepší je výsledný obraz a tiež váš divácky zážitok. Jas sa udáva v jednotkách cd/m2. LED televízory majú všeobecne veľmi jasný obraz a široké spektrum farieb.

Odozva

Pre správnu plynulosť obrazu je dôležité, aby doba odozvy nepresiahla 8 milisekúnd. LCD televízory majú dobu odozvy veľmi krátku. To oceníte najmä pri sledovaní rýchlych akčných scén alebo športových zápasov, v ktorých ide veľakrát o stotiny sekúnd.

Spotreba

Spotreba LED televízorov je oveľa menšia ako u klasických LCD televízorov. Je to dané práve technológiou podsvietenia, ktorá je oveľa úspornejšia.

Pozorovací uhol

Pri prekročení hranice pozorovacieho uhla znižuje každý LCD televízor kvalitu zobrazenia - môže dôjsť ku stmaveniu, ku strate kontrastu a jasu. Dnešný štandard pozorovacieho uhla LED a LCD televízora je 170-178°. Ak je pozorovací uhol väčší, znamená to tiež viac pohodlia pre diváka.

Design

Vďaka unikátnej technológii podsvietenia LED diódami sú LED televízory veľmi tenké. Preto sa skvelo hodia do každej miestnosti. Ak máte málo miesta na stolíku, dajú sa jednoducho zavesiť aj na stenu.


Vybrať LCD televízor podľa parametrov


Radcu pripravil
Elektromedia.cz

Porovnať televízory