Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Televízory

Ako vybrať 3D televíziu?

3D televízia predstavuje revolučnú technológiu, ktorá prenesie zážitky z 3D kina do pohodlia vášho domova. Okrem 3D efektu je samozrejmosťou FullHD rozlíšenie, vysoký kontrast a veľmi kvalitné spracovanie farieb. Pri výbere 3D televízie je nutné sa rozhodnúť, či dáte prednosť LCD, LED či plazmovej 3D televízii. Ďalej je potrebné dbať aj na veľkosť uhlopriečky a pridané funkcie, ktoré televízor ponúka (USB vstupy, možnosť nahrávania na HDD, možnosť prepojenia s ostatným zariadením atď.).

Rýchle odkazy:

Lacné 3D televízie
Plazmové 3D televízie
LCD 3D televízie
LED 3D televízie
UltraHD (UHD) 3D televízie

 

Väčšina televízneho vysielania je zatiaľ v 2D. Má zmysel si kupovať 3D televízor?

3D televízia značky Samsung dokáže sama previesť 2D vysielanie do trojrozmerného formátu. Už dnes vám preto jediným stlačením gombíka zaistí nevšedný divácky zážitok. Televízna stanica už 3D vysielanie plánuje a preto sa nákup 3D televízora určite oplatí.

Plazma, LCD alebo LED? Akú 3D televíziu si vybrať?

Všetky tri televízne technológie vám ponúkajú vysoký štandard vysielaného obrazu a pridaných funkcií. LCD aj LED televízory sú veľmi obľúbené pre svoju malú spotrebu elektrickej energie. LED televízie sú navyše technologicky najvyspelejšie a tiež najekologickejšie. Plazmová 3D televízia vyniká dokonalým zobrazením farieb.

Akú veľkú uhlopriečku potrebujem?

3D efekty lepšie vyniknú na televízore s väčšou uhlopriečkou. Záleží však predovšetkým na vzdialenosti, z ktorej budete televíziu sledovať. Ako optimálna vzdialenosť sa odporúča 2,5 násobok veľkosti uhlopriečky vašej novej televízie.

Môžem sledovať na 3D televízii aj klasické 2D vysielanie a filmy?

Samozrejme. Stlačením tlačidla diaľkového ovládača sa ľahko prepnete z 3D do 2D módu. 3D televízia potom slúži ako klasický 2D televízor. Na 3D TV môžete sledovať aj štandardný 2D obraz bez nutnosti konverzie.

Aké okuliare potrebujem na sledovanie 3D televízie? Stačia okuliare z 3D kina?

Na sledovanie 3D vysielaní a filmov je nutné mať špeciálne, tzv. aktívne 3D okuliare. Obyčajné 3D okuliare nestačia, pretože by správne nezobrazovali trojrozmerný obraz prenášaný 3D televízorom. Prvý pár aktívnych 3D okuliarov zvyčajne dostanete zadarmo s nákupom 3D televízie.

Môžu používať 3D okuliare a sledovať 3D TV aj ľudia s dioptrickou vadou?

Áno. Dioptrické okuliare nepredstavujú žiadny problém. Aktívne 3D okuliare sú prispôsobené tak, aby pohodlne sedeli na nose aj cez vlastné dioptrické okuliare. Počas sledovania sa okuliare navzájom nijako nerušia, konštrukcia 3D okuliarov je veľmi praktická a pohodlná.

Rozlíšenie UltraHD (UHD, 4K)

Ďalším lákadlom pre zákazníkov je ultravysoké rozlíšenie 4K (3840x2160 bodov). Výrobci sa už zhodli aj na oficiálnom názve Ultra HD, skrátene UHD. To má štvornásobné rozlíšenie (obraz je tvorený štvornásobkom obrazových bodov) ako aktuálne stávajúci štandard Full HD. Spoločnosť Toshiba predvída UHD veľkú budúcnosť, úspech má byť vyšší, ako bol pri samotných 3D televízoroch).

UHD je nástupca HDTV (s max. rozlíšením 1920x1080 bodov).

UltraHD televízory majú špičkový obraz i na skutočne veľkých uhlopriečkach. Horšie to zatiaľ bude s cenou týchto modelov.

 

 

Vybrať 3D televíziu podľa parametrov

 

Autor článku: ElektroMedia.cz

Porovnať televízory